Trešdiena, 2018. gada 21. februāris

Meklis

Statistika

Tava IP: 54.226.55.151
Tagad portālu čolē: 1

 

PAR MURKŠĶIEM

Kas jāzina, ja vēlas turēt murkšķi

Pieaudzis Murkšķis (kr.val. - сурок) ir 60 cm (+15 cm aste) garš, 10,3 kg smags.. Dzīves ilgums 15 gadi. Ļoti jauka rakstura un komunikabls, jau no mazotnes jāradina pie cilvēka! Dzīvojot kopā ar cilvēku, murkšķismurk1.jpg cilvēka dzīvokli uzskata par alu (savu teritoriju), tāpēc pret svešiem cilvēkiem (ne ģimenes locekļiem) var izturēties agresīvi. Brīvā dabā murkšķi dzīvo alās! Pirmās dienas pēc murkšķa nogādes mājās (jaunajos apstākļos) tie var būt agresīvi pret cilvēkiem un var trakot pa būri. Tāpēc murkšķa jauno mitekli labāk novietot klusā vietā un tā tuvumā uzvesties klusi un bez straujām kustībām.

Turēšana - tur būrī ar metāla stiepļu restojumu (plastmasa būri var sagrauzt), iesaka Trixie voljērus suņiem. Minimālie būra izmēri (vienam dzīvniekam) 78 (109) x 54 (73) x 62 (83) cm.

Var laist pastaigā pa dzīvokli. Bet noteikti jāpieskata, jo patīk grauzt koka mēbeles.

murk2.jpgBūri pakaisa ar koka granulām. Barības un ūdens trauks no metāla. Var vienā būra stūrī ievietot tualeti (var pieradināt iet kārtoties tikai tur). Būri novieto tālāk no apsildīšanas ierīcēm un pasargā no caurvēja un tiešiem saules stariem. Regulāri tīra un dezinficē būri (1 reizi nedēļā).

Ēdināšana - Murkšķis jābaro 2 reizes dienā no rīta no pl. 8 – 9 un vakarā no pl. 17 – 19. Kā pamatbarību izēdina zooveikalos nopērkamo speciālo barību (kas paredzēta grauzējie - granulētā) un sienu (vasarā - zaļu zāli).

Papildus dod : *)svaigus un labas kvalitātes (nomazgātus) augļus un dārzeņus (āboli, bumbieri, gurķi, burkāni, salāti, utt.), *)zaļbarību (pienenes, lucernu), *)dažādus riekstus, *)žāvētus augļus, *)koku zarus (ābeles, bērza, papeles, apseses), *)minerālbarību (zooveikalos nopērkami – minerālu akmeņi). Zaļumus izēdina pakāpeniski. Nebarot ar kāpostiem!!!!!

Dzirdināšana - brīvi pieejams svaigs un nostādināts dzeramais ūdens (neierobežotā daudzumā).


murk3.jpgDzīves cikls - aktīvais periods murkšķiem ir pavasara un vasaras mēnešos, rudenī un ziemā tas ir neaktīvs, jo guļ ziemas guļā! Aktīvajā periodā murkšķis daudz ēd un uzkrāj taukus ziemai. Tāpēc svarīgi, lai zaļā barības un granulētā barība būtu pietiekamā daudzumā. Ziemas guļai veido speciālas mājiņas. Iekšpusē ir metāla restojums, bet no ārpuses koka plāksnes. 2/3 no mājiņas aizpilda ar sienu. Mājiņas galvenā atvere ir no augšas, bet sānos atstāj nelielas durtiņas. Ziemošanas mājiņas izmēri vienam murkšķim 60 x 60 x 60 cm.

Ziemas guļā murkšķis iet septembra beigās – oktobra sākumā, kad ārā vidējā temperatūra ir + 3 C. Svarīgi ir ziemošanas laikā ievērot temperatūras režīmu – 0 līdz mīnuss 3 – 4 C. Aptuveni 4 nedēļas pirms ziemas guļas murkšķis paliek gurdens un ļoti maz ēd! Aptuveni 2 nedēļas pirms ziemas guļas murkšķis neēd vispār, pilnībā ir nomainīta spalva un tas paliek pavisam mazkustīgs. Ieliekot murkšķi ziemošanas mājiņā, pirmo nedēļu, tas jāizlaiž no tās vienu reizi dienā, lai tas nokārto savas dabīgās vajadzības! Pavasarī dzimis murkšķis pirms ziemošanas sasniedz 4 -4,5 kg, bet gadu vecs vai 2 gadus vecs – 8 – 9 kg, ja svars ir mazāks, tad murkšķim var nepietikt tauku ziemas guļai, tāpēc mājiņā ieber barību, ja nebojājas (granulēto). Ziemas guļa murkšķiem ir ļoti nepieciešama fizioloģiskai organisma atjaunošanai. Marta sākumā murkšķi mostas no ziemas guļas.

Vairošana - tēviņu no mātītes var atšķirt apskatot ģenetālijas vai attālumu no ānusa līdz dzimumatverei. Tēviņa dzimumorgāni atrodas tālāk no ānusa, nekā mātītei. Pārot murkšķus var no 3 – 4 gadu vecuma un līdz 8 gadu vecumam.
murk4.jpg
tēviņš

murk5.jpg
mātīte

Pārojas murkšķi marta beigās. Grūsnība ilgst 30 - 35 dienas, piedzimst 1 - 10 mazuļi. Mazuļi ir akli un kaili, 3 nedēļas pēc piedzimšanas atveras acis. Dzemdības biežāk norit naktī un cilvēka iejaukšanās nav nepieciešama. Tēviņu laktācijas laikā labāk turēt atsevišķi.

Veselība - regulāri jāpārbauda zobu stāvokli. Jāapgriež nagi. Svarīgi ir pietiekamā daudzumā minerālbarības (minerālu akmeņi un šķidrie minerāli no Sera).

Var vest pastaigās (izmanto krūšu siksnas), bet pie jebkuriem jauniem apstākļiem jāpieradina pakāpeniski!

Pircējam svarīgi ir apzināties vai šādam grauzējam varēs nodrošināt nepieciešamos apstākļus, ēdināšanu un turēšanu! Murkšķi dzīvoklī ieved savu kārtību, visu sakārto pēc sava prāta, tāpēc svarīgi, tos ir neatstāt bez uzraudzības.


Raksts paņemts no dino_logo.gif

Sadaļa: PAR MURKŠĶIEM
Ievietoja: Māris / 2007.05.01 09:22
Komentari
 • Patika tiekums par to, ka var laist pastaigā par dzīvokli :D
  Anonīms / 2007.05.02 18:19
 • pie mums madonas rajona berzaunes pag ari var apskatit musu milulus murksus vini dzivo aploka.
  inese akmentina / 2008.07.16 19:54
 • Un kā ar Jums var sakomunicēties, lai pieteiktos un atrastu Jūsu murkšķu saimniecību?
  Murkšķis / 2008.07.17 07:58
 • valtr ex 228765 fre e car insurance quotes 611671
  Lynsey / 2012.11.01 00:28
 • auto insurance rates 09773 whole life insurance 3842
  Cordy / 2012.11.09 18:52
 • viagra alternatives 031 cia lis 8-]]
  Terry / 2012.11.18 19:31
 • low car insurance >:OO doxycycline =)
  Skip / 2012.11.22 17:34
 • On December 3, the real-name authentication coach outlet online of users, "Zhou Lu Po" microblogging above news broke, causing users concern. Yesterday, "Zhou Lu Po said cheap coach purses in an interview three months ago, he found Lanzhou Mayor Yuan Zhanting the habit of wearing a watch.  Earlier, in an interview with the coach factory outlet Oriental Morning Post, "Zhou Lu Po" explained Select photos published online, is due to the Lanzhou people Zhaomei Fu Beijing spies after a labor camp, Lanzhou official handling of the event to make it angry.  Yesterday, "Zhou Lu Po also said he has consulted a number of professional website and professionals, Yuan Zhanting worn worth about 150,000 diamond Omega, Vacheron coach purses outlet Constantin, worth about 200,000 identified after comparison. In addition to this, such as Rolex, radar watches. However, the well-known friends spent a total coach factory lost golden cudgel coach outlet online "questioned. He said that he coach factory outlet online had seen "Zhou Lu Po" paste Yuan Zhanting wear watches picture coach outlet store identification is more difficult due to the lower coach factory online part of the photo resolution,. One of the two high-resolution images, a suspected Omega Constellation series, the market capitalization of about $ 50,000. Suspected another table Longines brand, market capitalization of about 20,000 yuan. He identified unissued value of more than a dozen, two hundred coach outlet online thousand watches  Yesterday morning, the Gansu Daily website said in a news release, the Provincial Commission for Discipline Inspection in verifying. In coach outlet online this regard, the Gansu Provincial Commission for Discipline Inspection, the CPC Gansu Provincial Committee Propaganda Department confirmed The Gansu Provincial Commission for Discipline Inspection has indeed involved in the investigation of the incident, other details are not clear. Yuan Zhanting my reporter failed to contact

  coach outlet online / 2012.12.07 05:41

Mani sauc:

Komentars:

Apstiprinājuma kods:
Apstiprinājuma koda bilde

Var izmantot <b><i><a><ul><li><p><hr> HTML tagusIeeja savējiem

Lietotājs:

Parole:

Ienākt | Kļūt par savējo!

Šodien uzsauc!

Vārda dienas svin:
Eleonora, Ariadne

Dzimšanas dienas svin:
 • Roze (40)
 • līdakaste (42)

Citi notikumi: