„Ne ar skubu skubināma”

Tā par etnogrāfiskā ansambļa Gudenieku suiti vadītāju un etniskā centra Suiti dibināšanas iniciatori Lidiju Jansoni, pasniedzot viņai atzinību par mūža ieguldījumu folkloras kopšanā, teica kultūras ministre Helēna Demakova.

L.Jansone ir starp tiem tradicionālās kultūras kopējiem, kuri Rīgas Latviešu biedrībā svētdien tika sumināti sestajā Lielās folkloras balvas pasniegšanā. Viņu un vēl četrus mūža atzinības saņēmējus H.Demakova nodēvēja par sirds trīcēšanas skolas speciālistiem, kuri ar cieņu un izpratni izturas pret tradicionālo kultūru, paši kopj un nodod to citiem. Sakot paldies, L.Jansone īsti suitiski uzdziedāja "Paldies devējam, ne rāvējam!", un novadnieci sveikt atbraukušie suiti zālē piedziedāja skanīgu ē – o.

Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes dekāne Janīna Kursīte, saņēmusi balvu par sasniegumiem zinātniskajā izpētē un izglītības veicināšanā, kas galvenokārt saistīta ar suitu novadu, atzina, ka viņai un studentiem gan tur, gan citviet vēl ilgi būs, ko pētīt. Bet atsaucoties uz L.Jansones dziedāto, profesore teic: "Suiti ir devēji, spilgts piemērs, kā tradicionālajai kultūrai izdzīvot. Savstarpēji pastrīdas, bet uz ārpusi iet kā kopums. Un, kur tiek dots citiem, tur ir arī pa šiem – redz, parādās nafta!"

Starp apbalvotajiem ir arī festivāla Pulkā eimu, pulkā teku radošā komanda. Māra Mellēna visu vārdā teica, ka kustībā ir pāri par 100 skolotāju, vairāki tūkstoši bērnu, ar kuriem viņa tik daudz pieredzējusi, ka droši dotos izlūkos. Paldies tika Aknīstes, Salacgrīvas un Tērvetes domes priekšsēdim par atbalstu festivāla rīkošanā, un izskanēja cerība, ka pēc šīs vasaras tādu pašu paldies saņems arī Kuldīgas dome.

85 gadus vecā saldenieka, Senču kalendāra autora Valdemāra Ancīša mazdēls, žurnālists Toms Ancītis, saņemot balvu vectēva vietā, nolasīja viņa pateicības veltījumu: "Lielā folkloras balva ir iemesls, kas varētu atturēt cilvēkus braukt uz Īriju. Es ir nedomāju braukt, jo man taču ir balva!" Sirmais tautas gara mantu kopējs atzīst, ka viņa pateicību noteikti gaidot arī valdība un daudzās partijas, bet tām vēl nepienākoties. Vien tad, kad latviešu skolas mācīs īstu latviešu valodu, kultūru, dziesmu un dzīvesziņu, viņš teikšot paldies arī šiem.


Inguna Spuleniece
2006. gada 7. februāris
Raksts paņemts no

Kurzemnieks.gif

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.