Alsunga – pagasts, kas pārcelsies uz Īriju

„LNT ziņās” jau stāstījām par Alsungas pagastu Kuldīgas rajonā, no kura daudzi vietējie, īpaši jaunieši, devušies strādāt uz ārzemēm. Visvairāk viņu ir Īrijā. Vietējie smejas, ka tur esot izveidojusies otra Alsunga. Mājās palicēji aizbraucējus nenosoda. Mātes gan skumst pēc saviem bērniem svešumā, citas pašas būtu gatavas doties prom. Lai cik mīļš ir mazais Alsungas pagasts, darba visiem šeit nepietiek. Dziļi lauki – tā par Alsungu saka vietējie. Iedzīvotājus svešumā aizvilinājusi vēlme dzīvot cilvēku cienīgu dzīvi.


alsung_L_1.jpgArī Alsungas veikala vadītāju Mairu skāris Īrijas sindroms. Deviņus mēnešus tur strādājis viņas vīrs, šobrīd Īrijā ir dēls, un arī meita pēc skolas beigšanas dosies atpakaļ, jo vasarā jau tur bijusi. Pati Maira arī brauktu prom, ja vien nebūtu darba, kuru viņa ļoti mīl. Īrijā šobrīd esot lielākā daļa pagasta jauniešu, bet Maira viņus nenosoda.
Maira Pekste, Alsungas veikala vadītāja: „Kā kādreiz te uz apmalēm, kā var teikt, visi te sēdēja uz apmalēm tie jaunieši, tagad tādi knariņi sēž, jo visi jau ir aizbraukuši un visi ir tur projām, jo te Alsungā tiešām nav kur palikt, jo viņiem te nav ko darīt.”

Report.: Arī Valdai abi dēli strādā Īrijā. Vecākais dēls Mārtiņš mājās nav bijis četrus gadus. Īrijā nodibinājis ģimeni ar tur satiktu latviešu meiteni, un par atgriešanos uz dzīvi Latvijā viņš nemaz nedomā. Īrijā aug arī Valdas mazbērni – nepilnus divus gadus vecais Toms un Melānija, kurai ir tikai astoņi mēneši. Jaunākais dēls Edgars pēc devītās klases strādājis dažādus gadījuma darbus, līdz arī izlēmis doties prom. Nesen bijis atbraucis ciemos.

Valda Čīma, mājsaimniece: „Atbrauca tās divas nedēļas, kad viņš bija mājās, viņš teica: tur es zinu, ka es esmu darbā, man katru nedēļu ir alga, viņš teica, es zinu rēķināties, ka tas man jānomaksā, to es varu nolikt vai kaut kur, viņš teica, te tik iet, plūst projām, viņš smejas, nu šausmīgi ātri šeit to naudu var notērēt.”

Report.: Visvairāk žēl, ka ikdienā neredz, kā aug mazbērni, saka Valda, kura Ziemassvētkos ar vīru jau trešo reizi brauks viņus apciemot. Šovasar mazie bijuši Alsungā, nākamvasar atkal atbraukšot. Rotaļu lāči jau viņus gaida. Ar dēliem Valda sazvanās regulāri.

Valda Čīma: „Es zinu, ka viņiem iet labi. Un tagad it sevišķi, kad tik lētas biļetes, kad var aizbraukt un vispār, kas tur trīs stundas, es uzskatu, kas tur, cits vaimanā – kā tu vari aizbraukt, kā tu vari aizlidot, es teicu – tas ir galīgi, absolūti it nekas tur nav, iesēdies lidmašīnā un pēc trīs stundām tu esi projām.”

Report.: „LNT ziņās” jau stāstījām, ka ārzemēs šobrīd strādā 25 alsundznieki. Pagastā, kurā ir tikai 1880 iedzīvotāji, viņu prombūtne ir jūtama. Jauniešu deju kolektīvā meitenēm trūkstot puišu, jo daudzi pelna iztiku svešās zemēs.


Elīna Vītiņa, LNT Ziņas 04. Decembris (2005) 20:30

Šis raksts paņemts no TVNET portāla
http://www.tvnet.lv/onlinetv/printArticle.php?id=152933

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.