Cope ziemā ir svarīgāka par dzīvību

Ziemas priekus uz vēl nedrošā Daugavas un citu ūdenstilpju ledus steidzas izbaudīt zemledus makšķernieki un bērni. Lai izvairītos no traģiskiem negadījumiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki, pašvaldības policijas ūdenslīdēji un glābēji lūdz iedzīvotājus pirmajās aukstajās ziemas dienās uz ledus nekāpt.

Tomēr bļitkotāji šos ieteikumus un lūgumus ignorē, nosmejot, ka cope svarīgāka par dzīvību. Zemledus makšķernieki kuplā pulkā brīvdienas un arī darbdienas pavada uz dažus centimetrus biezā ledus Daugavas atzaros un Pierīgas ezeru līcīšos. Āgenskalna līcī uz plānā Daugavas ledus sēdošie bļitkotāji RB sacīja, ka ledus esot pietiekami biezs, tikai jāpārvietojas uzmanīgi. Visbīstamākā situācija, pēc makšķernieku domām, ir tad, kad ledus pie krasta nokūst. Bļitkotājs Ivars atceras, kā ielūzis: "Labi, ka nebija dziļš, ārā tiku, izlaužoties caur ledu līdz krastam." Rīks numur viens, kas nepieciešams drošai iešanai pa ledu, esot slēpju nūja – ar to var izbakstīt ledu, pārliecinoties par tā cietību.

Pašvaldības policijas Ūdenslīdēju un glābšanas dienesta inspektors Mikus Zamarajevs nopūšas, ka bļitkotājus izmācīt nav iespējams. Glābēji var tikai brīdināt, kā rīkoties, kad cilvēks nokļuvis nelaimē uz ūdens. "Ielūstot tik trauslā ledū, kāds ir šobrīd, izglābties paša spēkiem ir gandrīz neiespējami. Tāpēc svarīgi ir saglabāt mieru un nekustēties. Ja cilvēks ūdenī centīsies visiem spēkiem tikt krastā, viņš pāris minūtēs iztērēs visus spēkus un noslīks," iesaka M. Zamarajevs. Pat tad, kad cietušajam tuvojas glābēji, nevajadzētu censties izrausties no ūdens. Tomēr, viņaprāt, glābt pieaugušos ir vieglāk nekā bērnus, jo viņi pa trauslo ledu sava vieglā svara dēļ var aiziet daudz tālāk: "Visi glābēji sver vismaz septiņdesmit kilogramu, tāpēc aiziet pakaļ daudzreiz vieglākam bērnam pa trauslu ledu nav iespējams." Šādos laika apstākļos cilvēks ūdenī var izdzīvot aptuveni 15 minūtes, pēc tam viņš zaudē samaņu un noslīkst. Ja cilvēkam ir glābšanas veste, viņš dzīvību ledainajā ūdenī saglabā aptuveni pusstundu.

Bērnu un pieaugušo zināšanai

– Nekad neej viens un bez vecāku atļaujas uz upi, ezeru!

– Nekāp uz plāna ledus pēc stipra atkušņa!

– Neslidinies pie paša krasta, tiltu tuvumā un vietās, kur ievada notekūdeņus – tur ledus ir nedrošs.

– Ja ielūsti, mēģini tikt uz ledus ar muguru, tad atbalsties ar rokām un uzvelc uz ledus augumu! Krastā nokļūsti rāpus, vienmērīgi izlīdzinot svaru.

– Ja ledū ielūzis cilvēks, mēģini tuvoties viņam rāpus, piestum garu dēli, koka zaru, jostu, jakas piedurknes, lakata stūri, kam viņš var pieķerties. Palīdzi viņam nokļūt uz ledus. Sauc palīgā citus!

– Zvani uz 112 vai 01, norādot nelaimes vietas koordinātas un piebraukšanas iespējas!

***

Uzziņai

– 2004. gadā glābšana uz ūdens notika 59 reizes (no tām 29 reizes Rīgā), izglābti 52 cilvēki, tai skaitā novembrī – 6 reizes, izglābti 6 cilvēki.


Rīgas Balss
2004.gada 6.decembris

Krītiņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.